TERAPIE

Ahojte všetci, pokúsim sa Vám opísať ako som začala s našim Gabkom cvičiť. 

Gabkove prognózy po narodení boli katastrofálne. Nemal si ani len držať hlavičku, nemal sa naučiť papať, ani len sa akokoľvek sám pohnúť. Rehabilitovať som s ním začala od 3. týždňa po narodení. Prvá bola orofaciálna stimulácia, aby Gabko začal používať sací reflex. Riadne sať sme ho naučili az v 4.mesiaci. Teraz papá už skoro vsetko a pekne lyžičkou. Pridala sa rehabilitácia Vojtovou metódou asi v 4.týždni po narodení, ktorú sme neskôr začali kombinovať s Bobath konceptom. Prvý rehabilitačný pobyt - Neurino Šamorín, druhý TETIS Dunajská Lužná, tretí ADELI Medical Centre Piešťany.  ADELI sme zostali verní a vo februári 2019 sa tam chystáme už po štvrtý krát. Keď nie sme na pobytoch striedame každý štvrtok Vojtovku s masážou v  Trenčíne a Bobatha v Šamoríne. Zároveň počas celého roka absolvujeme aj pravidelnú ambulantnú fyzioterapiu u Mgr. Zuzany Cascino v Trenčíne. V utorky a piatky chodíme na hipoterapiu na Gazdovstvo Uhliská v Trenčianskej Závade (OZ Hipoško). Pondelky mám vyhradené pre canisterapiu v CANIS Centre K-7 v Žiline (www.physiocanis.sk).

Gabko sa zatiaľ sám neotočí ani neposadí, ale telo ma vďaka pravidelnému cvičeniu pevné a hlavne má obrovskú chuť napredovať.

Tyflopédiu v Bratislave, logopédiu v ADELI, K centrum v Bratislave (centrum zamerané na poradenstvo a konzultácie v oblasti rozvoja detí s hendikepom) navštevujeme raz do mesiaca.  Gabko má atrofiu oboch zrakových nervov a vraveli mi, že vôbec na nič nebude reagovať. Pravidelnou zrakovou stimuláciou sme prišli na to, že tomu tak úplne nieje. Síce nefixuje zrak, neusmeje sa, ale aj touto formou rehabilitácií sa jeho stav krok po kroku zlepšuje.

Stredajšie popoludnia sa snažíme tráviť v bazéne a soľnej jaskyni (Kryowell Trenčín).

Dennodenne s malým cvičím doma, stimulujem mu zrak, masírujem ho, naťahujem, aby sa mu nerobili kontraktúry. Skúšame rôzne hudobné nástroje (muzikoterapiu), oxygenoterapiu, aromaterapiu.

Čo vám poviem, je to celá veda okolo nášho Gabča. Ale láska čo k nemu cítime prekoná všetky nástrahy a prekážky :-)